VOOP Türkiye

B12 Vitamini Sağlıklı Bir Zihin İçin Neden Gerekli?

Sağlıklı bireylerin vücutlarında vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunur. Kişilerin hem vücut sağlığı hem de zihin sağlığı oldukça önemlidir. Vücut fonksiyonlarının düzgün işleyişinde dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Zihin sağlığı açısından da birçok vitamine ihtiyaç duyan insan vücudunda vitaminlerin yetersiz olması durumunda dışarıdan takviye edilmeleri gerekir. B12 Vitamini Sağlıklı Bir Zihin İçin Neden Gerekli? Bu sebeplerle araştırılır.

B12 vitamini vücutta normalin altına indiğinde B12 eksikliğinden söz edilir. Bu vitaminin vücutta yeterli miktarda olmaması halinde nörolojik problemlerle karşılaşılabilir. İnsan vücudunun B12 vitaminini depolayabilme özelliği bulunurken bu süre yaklaşık olarak 4 yıldır.

B12 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

B12 vitamini sağlıklı bir vücut işleyişi için gerekli vitaminler arasında yer alır. Vücut içindeki hemen hemen her hücre B12 vitaminine ihtiyaç duyar. Sinir sisteminin düzgün işleyebilmesi için ya da beyin fonksiyonları açısından bu vitamine gereksinim duyulur. Vitaminler genel olarak vücut tarafından üretilmezler ve vücuda dışarıdan alınırlar. B12 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile bu vitaminler yeterli miktarda temin edilebilir. Bazı durumlarda vücutta vitamin eksikliği görülmesi halinde ise doktor önerisine göre vitamin takviyesi yapılması gerekli olur. B12 vitamini hayvan etinde doğal olarak bulunmaktadır.

  • Et
  • Yumurta
  • Süt
  • Peynir

B12 Vitamini Yararları

B12 Vitamini Yararları birden fazla sayıdadır. Bu vitamin beyin ve sinir sistemi için önemli bir vitamindir. Normal bir işlev için B12 vitaminine ihtiyaç duyamn beyin ve sinmir sistemi bu vitaminin eksik olması durumunda zarar görür.

B12 vitamini sayesinde alyuvar oluşumu olumlu yönde desteklenir. DNA oluşmasının yanı sıra düzenlenmesi için de B12 vitaminine ihtiyaç duyulur. B12 vitamini seviyesi düştüğünde alyuvar hücre üretimi de azalır. Bu durumda da anemi ortaya çıkabilir.

B12 Vitamini yeterli miktarda alınmadığında kişide unutkanlık, bağışıklık sisteminde zayıflama, kansızlık, hafıza sorunları ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda dışarıdan takviye alınması gerekebilir.  Vücutta yeterli miktarda B12 vitamini bulunmadığında beyinde ve sinir sisteminde hasar oluşabilir.

Depresyon, akıl sağlığına yönelik sorunlar, hafıza problemleri, yorgunluk belirtileri bu vitaminin eksik olması durumunda ortaya çıkar. İştahsızlık, kabızlık ya da kilo kaybı gibi durumlarda bu vitaminin eksik olması durumunda karşılaşılan sonuçlar arasındadır. Kişide erken bunama gibi durumları tetikleyen bu vitamin vücutta yeterli miktarda bulunmalıdır. Düzensiz kalp atışları, yorgunluk hissi, nefes darlığı problemlerinin nedeni de B12 eksikliği olabilmektedir. Akıl sağlığının korunabilmesi için B12 vitamini hayati önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?