VOOP Türkiye

L-karnitin lisin türevi, suda çözünebilen bir bileşiktir. Yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasını sağlayarak, yağ asidi metabolizmasında önemli bir rol üstlenir.1 Antioksidan aktiviteye sahiptir. (1) Metabolizmada yağ yakımını artırıcı, kasları güçlendirici, sperm hareketliliğini artırıcı özellikleri vardır. (1) Bağışıklık sistemi, yüksek tansiyon, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir. (1) Kardiyovasküler hastalıkları azalttığı ve lipid mekanızmasında olumlu etkileri olduğu için diyabet tedavisinde destekleyici olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. (2) C vitamini ve B 12 takviyesinin karnitin emilimini artırdığı gözlemlenmiştir. (2) Enerji üretiminde merkezi bir rol oynadığı için, sporcuların dayanıklılığını ve performansını artırmaya destek olur. (3) Oksijen tüketimini artırdığı, egzersiz sonrası iyileşme sürecini hızlandırdığı, kas yaralanmalarını ve ağrılarını hafiflettiği ve yağ yakımını önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir. (3) Uygun diyet ve egzersiz ile birlikte kullanıldığında kilo vermede etkili olduğu bilinmektedir. (3)

Referanslar:

  1. Kurt, Ö, et al. Biyoaktif bir gıda bileşeni l-karnitin: beslenme ve sağlık açısından önemi ve biyoyararlılığı. Tübav Bilim 4(2) 2011 97-102.
  2. Kemerci G, et al. Diyabet ve Hipertansiyonda Kullanılan Takviye Edici Gıdalar. Marmara Pharmaceutical Journal 21: 10-18, 2017.
  3. Fielding R, et al. l-Carnitine Supplementation in Recovery after Exercise. Nutrients. 2018 Mar; 10(3): 349.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?