VOOP Türkiye

Yazın D Vitamini Kullanılır mı?

Vitaminler insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yeteri kadar vücutta yer almadıklarında çeşitli rahatsızlıklara yol açabilen vitaminler yeterli ve dengeli beslenme ile vücuda kazandırılabilir. Bazı vitaminlerin vücuda dışarıdan alınması gerekir. D vitamini de bu tür vitaminler arasında yer alır. Yazın D Vitamini Kullanılır mı? Sorusuna da bu sebeplerle yanıt aranır.

D vitamini vücut için birçok görevi yerine getirir. Vitaminler hayvansal gıdaların yanı sıra yeşil yapraklı bitkilerden de vücuda alınır. Bireyde yetersiz ve dengesiz beslenme görüldüğünde vücut vitamin ve mineraller bakımından zayıf kalabilir. Bu durumda da dışarıdan vitamin takviyesi yapılması gerekir.

D vitamini kas ve kemik sağlığının korunması için önemli bir vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu vitamin bazı hastalıkların da önlenmesinde etkilidir. Cildin sağlıklı görünmesi D vitamini sayesinde olurken kolesterol düşmesi ve kalp hastalıklarının engellenmesinde de D vitamini önemli sorumluluklar üstlenir.

D Vitaminlerini İncelemek İçin TIKLAYIN

D Vitamini Faydaları

D Vitamini Faydaları oldukça fazladır. Bu vitaminin vücutta eksik olması bazı rahatsızlıkları tetikleyebilir. Yeterli ve dengeli beslenen kişiler açısından vücudun ihtiyaç duyacağı her şey doğal yollardan karşılanır. Bunun yanında D vitamini güneş yolu ile de vücuda alınır.

Güneşe yeterince maruz kalmayan bireylerde D vitamini eksikliği oluşabilir. Bu durumda da dışarıdan vitamin takviyesi gerekli olabilmektedir. D vitamini sayesinde kasların ve kemik sağlığının korunması mümkün olur.

D vitamini ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini kontrol altında tutar. Cildin sağlıklı bir yapıya sahip olması, depresyonun önlenebilmesi gibi durumlarda vücutta yeteri oranda bulunması gerekir. Eksikliği durumunda kişide bitkinlik ve yorgunluk hissi oluşabilir.

Eksikliğinde kemiklerin yanı sıra eklemlerde ağrı olması ve üşüme hissinin yoğun hissedilmesi mümkündür. Tırnaklarda ve saçlarda normalin dışındaki dökülmeler de D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu vitaminin en doğal kaynağı güneştir.

Yaz aylarında bol bol güneşlenmek bu açıdan önemlidir. Bazı durumlarda özellikle ofis çalışanlarının yazın yeterince güneşe maruz kalmaması D vitamini eksikliği ile karşılaşılmasına yol açar. D vitamininin yeterince sentezlenemediği durumlarda D vitamininin dışarıdan takviye alınması gerekir.

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

D vitamini en temel kaynak olarak güneşten temin edilir. Bu nedenle de bol bol güneşlenmek yazın idealdir. Kişilerin çalışması ve yazın yeterince güneşten yararlanamaması durumunda D vitamini eksikliği görülebilir. Güneşin dışında D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Konusu da merak edilir.

l Yağlı balıklar

l Yoğurt, tereyağı, kefir, süt, yumurta

l Maydanoz

l Fındık

l Yulaf

l Brokoli, Avakado

l Mantar

l Brokoli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?