VOOP Türkiye

Koronaya Karşı Vitamin!

D Vitamini ve D Vitamininin Covid-19 Salgınına Karşı Etkileri? D Vitamini Virüsten Korur Mu?

Solunum yolu ile bulaşan hastalıklar deyince aklımıza, nezle, grip ve zatürre gelmekteydi. Bu hastalıkları gerek takviye ilaçlarla, gerek ise geleneksel tıp diye adlandırdığımız faydalı otlar ve baharatlar ile atlatabiliyoruz. Peki Solunum yolu ile bulaşan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından takviye gıdalar veya geleneksel tıp yöntemleri ile kurtulabilir miyiz?

Uzmanlar Covid-19’dan korunmak için C vitaminiD vitamini ve Çinko‘nun öneminden bahsetmekte. Yüksek D vitamine sahip olan hastaların, Covid-19’dan kurtulma olasılıklarının daha yüksek olduğu açıklanmaktadır ve D vitamini eksikliği olan hastaların; yaş, cinsiyet ve daha önce yaşanan sağlık problemleri dikkate alındığında Covid19 dan ölme riskinin 10 kat daha fazla olduğunu açıklamaktadır. Bağışıklık sisteminde koruyucu görevi üslenen D vitamini vücut içerisinde bulunma yüksekliği ile hastalıklara yakalanma yüksekliği ters orantılıdır. Buda D vitaminin bağışıklık sistemini ve hastalıklardan insan vücudunu koruduğunu kanıtlar niteliktedir. Günde 15 – 45 dk arasında güneş ışığı alımına özen gösterilmesi gerekmekte. D Vitamini Takviyeleri ile bağışıklığınızı güçlü tutup Covid-19 salgınından korunabilirsiniz.

 

Günlük D vitamini ihtiyacımı nasıl belirlerim? Ne kadar D vitamini almalıyım?

9 – 70 Yaş Arası Erişkin en az 600 IU

70 Yaş ve Üzeri en az 800 IU

Hamileler ve Emzirenler en az 600 IU vücuda alım yapmalıdırlar.

C Vitamini ve C Vitamininin Covid-19 Salgınına Karşı Etkileri? C Vitamini Virüsten Korur Mu?

C vitamini, kolay elde edilebilen ve vücut içinde faydalı olan bir vitamindir. Birçok besinde C vitamini bulunması sebebiyle salgın hastalıklardan korunmada kolay çözüm sunmaktadır. Vücudumuzun doğal savunmasını güçlendirecek güçlü bir antioksidan olan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren ve Covid-19’dan koruyan etkili bir vitamindir.

 

Günlük C Vitamini İhtiyacımı Nasıl Karşılayabilirim ? Ne Kadar C Vitamini Almalıyım ?

C Vitamini ortalama günlük alımı 75 – 90 mg’dır.

Kadınlar için önerilen C vitamini alım miktarı 75 mg iken

Erkekler için ise 90 mg’dır.

Bu değerlerin daha fazla alınması korona virüs döneminde bağışıklık sistemini daha iyi koruyacağı belirtilmekte fakat aşırı derecede kullanılması yaşlanmaya ve oksitlenemeye sebebiyet verebilir. Kullanım dengesi doktor tavsiyesi ile iyi tutulması gerekmektedir.

Çinko ve Çinko’nun Covid-19 Salgınına Karşı Etkileri? Çinko Virüsten Korur mu?

Covid-19 salgınından sonra adını sıkça duyduğumuz Çinko, vücudun üretemediği veya depolayamadığı bir elementtir ve vücut tarafından hücre üretiminde ve bağışıklık fonksiyonlarında kullanılır. Büyümenin, cinsel gelişimin ve üremenin de önemli bir parçası olduğu bilinmektedir. Bu mineral birçok yiyecek ile vücuda alınabileceği gibi takviyeler ile de desteklenebilir. Covid-19 tedavisinde ülkemizde hastalara çinko takviyeleri yapıldığı ve çinkonun hastalarda vücuttaki virüsün azalması için çinko alımı son derece önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte.

 

 

Günlük Çinko İhtiyacımı Nasıl Karşılayabilirim ? Ne Kadar Çinko Almalıyım ?

 

 

Erkekler için 11 mg

Kadınlar için 8 mg

Bebek emziren kadınlar için ise 12 mg olarak önerilmektedir. Çinko içeren besin takviyeleri ile de günlük Çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?