VOOP Türkiye

Kalp Damar Sağlığı İçin Omega3 Kullanımının Faydaları?

Omega 3’ün Kardiyovasküler Sağlık İçin Faydaları

Birçok insan, omega-3 yağ asitlerinin kardiyovasküler sağlık için yararlarından emin olmasa da, bazı araştırmalar, bunların KVH risk faktörlerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diğer çalışmalar, kalp krizi risklerini bile azaltabileceklerini öne sürdü. Bununla birlikte, omega-3 takviyeleri ile ilgili çalışmaların ne kadar iyi yürütüldüğü konusunda endişeler var. Yayın yanlılığı da dahil olmak üzere diyet takviyelerinin kullanımıyla ilişkili çok sayıda risk vardır. Örneğin, çalışmalar alınan EPA ve DHA takviyelerinin miktarını her zaman doğru olarak bildirmemiştir.

Ani ölüm riski de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak da dahil olmak üzere omega-3 yağ asitlerinin birçok faydası vardır. Ayrıca, balık yağlarındaki EPA ve DHA’nın aterosklerotik plağın şiddetini azalttığı ve kalp atış hızı iyileşme hızını iyileştirdiği gösterilmiştir. Ek olarak, omega-3 yağ asitlerinin kalp hastalığı ve kardiyovasküler ölüm riskini artıran trigliserit düzeylerini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Ek olarak, omega-3 yağ asitleri, aterosklerozda bilinen bir faktör olan inflamasyonu azaltmaya da yardımcı olabilir.

Bir dizi çalışma, omega-3 yağ asitlerinin kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, omega-3 emülsiyonunun aterosklerotik plağı azalttığını, endotel fonksiyonunu arttırdığını ve AKÖ riski ile ilişkili değişkenlik parametrelerini iyileştirdiğini buldu. Ek olarak, yağ, sıçan kardiyomiyositlerinde iskemi kaynaklı fibrilasyon riskini de önemli ölçüde azalttı. Ayrıca miyokard enfarktüsü sonrası hastalarda ani ölümü azaltmıştır.

Bir çalışma, omega-3 emülsiyonunun sıçanlarda felç, embolik felç ve aterosklerotik plak insidansı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösterdi. Yağ, aterosklerotik plak büyümesini engelledi, istirahat kalp atış hızını azalttı ve arteriyel esnekliği iyileştirdi. Ek olarak, omega-3 emülsiyonu, miyokard enfarktüsü sonrası hastalarda AKÖ riskini azaltmıştır.

Kardiyovasküler sağlık için balık yağı emülsiyonlarının kullanılması olumlu sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Omega-3 EPA’sı aterosklerotik plakları azaltabilir. Arteriyel esnekliği artırabilir. Ayrıca kalp krizi riskini de azaltabilir. Kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ve onu kullanan birçok kişi olumlu sonuçlar bildiriyor. Bu nedenle, kullanmaya başlamak kötü bir fikir değil.

Omega-3 yağ asitlerinin kardiyovasküler sağlık için başka faydaları da vardır. Aterosklerotik plak riskinin azalması ve inme riskinin azalması ile bağlantılıdırlar. Balık yağı takviyeleri herhangi bir yan etkiye neden olmazken aterosklerotik plakları önleyebilir. Ayrıca, daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılı olan trigliserit seviyelerini düşürebilir. Ek olarak, iltihabı azalttığı bulunmuştur. Ateroskleroza neden olan inflamasyon, ateroskleroza bağlıdır ve inflamatuar yanıt da öyle.

EPA ve DHA iki tür omega-3 yağ asidi olsa da, aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere de sahiptirler. Aterosklerotik plakları azaltabilir ve aterosklerotik plakları tersine çevirebilirler. Ayrıca kalpteki oksidatif stresi azaltabilirler. Ayrıca inflamatuar maddelerin ve sitokinlerin üretimini de engelleyebilirler. Balık yağı ve yosun takviyeleri üzerine yapılan araştırmalar, iltihaplanmayı azaltabileceklerini göstermiştir.

Enflamasyon, gelişmiş kardiyovasküler sağlık ile ilişkilendirilmiştir. Enflamasyon, vücudun enfeksiyona ve hasara verdiği tepkidir. Kronik inflamasyon, Batı dünyasındaki hemen hemen her kronik hastalıkla bağlantılıdır. Enflamasyonu azaltmak için omega-3 yağ asitleri kalp için önemlidir. Kan damarlarını iyileştirebilir ve kanı daha sağlıklı hale getirebilirler. Kalp için de faydalıdır. Ayrıca, kalp hastalığını önleyebilirler. Aterosklerozu önlemeye yardımcı olan arterleri iyileştirebilirler.

Enflamasyon, hasara ve enfeksiyona karşı doğal bir tepkidir. Enflamasyon kontrol altına alınmadığında kalp yetmezliğine ve kalp hastalığına yol açabilir. Bu nedenle omega-3 yağ asitleri iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. İyi bir kaynak balık yağı ve alglerdir. Buna ek olarak, bazı araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin felç riskini azalttığını göstermiştir. Bu besinlerin yüksek seviyelerine sahipseniz, kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?