VOOP Türkiye

Propolis ve C vitamini birlikte kullanımının faydaları ve güçlü bağışıklık nasıl sağlanır?

Propolis ve C Vitaminini Birlikte Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Propolis, cildiniz için kullanabileceğiniz en iyi takviyelerden biridir. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan nemi yatıştırmaya ve emmeye yardımcı olur. Etkili bir anti-inflamatuar ve aynı zamanda hiperpigmentasyon veya düzensiz cilt tonundan muzdarip insanlar için önemli olan güçlü bir anti-mikrobiyaldir. Anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklerine ek olarak propolis, C vitamini kremlerine ve serumlarına harika bir katkı sağlar ve cildinizin sağlığını güçlendirmenin harika bir yoludur.

Hem C vitamini hem de propolis antibakteriyel özelliklere sahiptir ve cildinizin sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabilirler. Sivilceniz varsa, propolis sebum üretimini azaltabilir ve gözenekleri temiz tutabilir. Yüz maskeleri, serumlar ve losyonlar dahil olmak üzere yüzünüz için çeşitli propolis ürünleri bulunmaktadır. Propolis kullanmaktan endişe duyuyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, önce doktorunuzla konuşun.

Propolisin antiviral ve antienflamatuar etkileri vardır ve bazı araştırmalar, herpes simpleks virüsüyle savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca herpes simpleks virüsünün neden olduğu ağızdaki uçuk ve uçukları da tedavi edebilir. Ancak, bu ek herkes için değildir. Düzenli olarak propolis almak iltihabı azaltmanıza yardımcı olabilir. Bazı kişilerde propolisin etkilerini hissetmesi iki haftayı bulabilir. Diğerleri için sekiz hafta veya daha uzun sürebilir.

Propolisin güvenliği ile ilgili herhangi bir klinik çalışma bulunmamakla birlikte, üzerinde düşünülmeye değerdir. Propolis, diyabet tedavisine ek olarak yara iyileşmesine de yardımcı olabilir. Sıçanlarda yapılan yeni bir hayvan çalışması, propolisin yara iyileşmesini iyileştirdiğini ve yeni cilt hücrelerinin büyümesini engellediğini buldu. Ayrıca propolis, diş plağının önemli bir bileşeni olan kalsiyum fosfat oluşumunu engeller.

Propolis doğal bir bileşendir. Antibakteriyel özellikleri, onu çeşitli rahatsızlıklar için mükemmel bir oral ve topikal tedavi haline getirir. Antibakteriyel etkileri nedeniyle ağız gargarası olarak kullanılır. Bal yemek güvenlidir, ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yine de arılara alerjiniz varsa propolis veya C vitamini kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Propolis, enfeksiyonla savaşmanın yanı sıra anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Flavonoidleri ve fenolik bileşikleri güçlü antioksidanlardır. Cildi güneşin zararlarına karşı korur, sağlıklı cildi destekler ve kırışıklıkların oluşmasını engeller. Ayrıca uçuk ve diğer hastalıklara karşı da etkilidir. Ek olarak, propolis, akne ve diğer cilt sorunları için mükemmel bir tedavi sağlayan amino asitler, fenolik asitler, flavonoidler ve kafeik asit içerir.

Propolis, antimikrobiyal özelliklerinin yanı sıra doğal bir gargaradır. Antifungal ve antiviral özellikleri onu mantar aknesi için iyi bir tedavi haline getirir. Aynı nedenle ağız gargarası olarak da kullanılabilir. Cilde faydaları şunlardır: “Antifungal ve antibiyotik aktivite” ve “antiviral ve sitotoksik etki.

Propolis ve C vitamini cilt için faydalı olsa da bunlar için önerilen dozlar yoktur. Topikal bir uygulama olarak, akne tedavisi için cilde propolis uygulanabilir. Cilt için güvenli olsa da vücut için zararlı olabilir. Bir ek kullanmadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. Her iki takviyenin de faydalarını bilmeli ve içeriklerine göre birini seçmelisiniz.

Propolis ve C vitamininin faydaları sadece kozmetik değildir. Çok sayıda tıbbi kullanımları vardır. Birkaç farklı mantar ve bakteri türüyle savaşabilir ve cildin bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilirler. Propolisin tüketim için güvenli olmamasına rağmen başka birçok faydası vardır. Kandaki kolajen üretimini arttırdığı ve antibiyotik ve mantar önleyici ajan olarak kullanıldığı gösterilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?